Dlaczego warto inwestować w uran?

14

W 2011 roku doszło do katastrofy w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi w Japonii. Potężne tsunami, wywołane straszliwym trzęsieniem ziemi, uderzyło w obiekt powodując uszkodzenie elektrowni jądrowej i wywołując poważną awarię.

Po tym wydarzeniu wiele krajów ograniczyło plany budowy elektrowni jądrowych, wycofując się z istniejących reaktorów i rezygnując z planów budowy nowych.

Jednak ponad dekadę później perspektywy branży wyglądają zupełnie inaczej. W związku z gwałtownym wzrostem cen ropy i gazu oraz konfliktem na Ukrainie, termin bezpieczeństwo energetyczne stał się ostatnio modny. Kraje na całym świecie zdają sobie sprawę, że poleganie na imporcie energii z kilku krajów jest dalekie od ideału.

To pragnienie większej ilości energii produkowanej we własnym kraju, w połączeniu z faktem, że elektrownie jądrowe są odpowiedzialne za znacznie mniejszą ilość emisji niż paliwa kopalne, oznacza, że energetyka jądrowa może powrócić – Wielka Brytania, Francja, Polska i Chiny ogłosiły plany zwiększenia swoich mocy.

Plany te prawie na pewno doprowadzą do wzrostu popytu na uran i dlatego inwestowanie w uran może być opcją do rozważenia w naszym portfelu inwestycyjnym.

Inwestowanie w uran – 2 akcje do rozważenia

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w swoim dążeniu do osiągnięcia zerowej emisji do 2050 roku wzywa rządy do podwojenia energii jądrowej w ciągu najbliższych dwóch dekad. Które więc złoża uranu mogłyby na tym skorzystać?

Wybraliśmy dwie firmy zajmujące się wydobyciem i dostawą uranu, które warto rozważyć dla handlowców chcących inwestować w uran. Jedna z nich koncentruje swoją działalność na wydobyciu uranu, natomiast druga prowadzi bardziej zróżnicowaną działalność związaną z energetyką.

Cameco Corporation

Dla tych, którzy są zainteresowani tylko inwestowaniem w uran, Cameco prawdopodobnie znajdzie się na większości list akcji uranowych do obserwowania. Wynika to po prostu z tego, że jeśli chodzi o akcje związane z wydobyciem uranu, to Cameco jest jednym z głównych graczy na rynku. Przed inwestycją w tą spółkę koniecznie poznaj 10 zasad inwestowania na giełdzie, które zapewnią Ci sukces.

Cameco jest jedną z kilku spółek wydobywających uran, które w ostatnich latach zmniejszyły produkcję, próbując wesprzeć ceny przy spadającym popycie na uran. W 2021 roku, pomimo pracy na poziomie 75% poniżej zdolności produkcyjnych, Cameco wyprodukowało 6,1 mln funtów uranu (2766 ton), co odpowiada ponad 5% całkowitej światowej produkcji. Produkcję tę przekroczyły tylko trzy firmy, w tym dwie państwowe. Nie trzeba dodawać, że mając potencjał do znacznego zwiększenia zdolności produkcyjnych, Cameco jest jedną z akcji uranu, która może skorzystać z potencjalnego wzrostu popytu.

BHP

BHP jest największą na świecie firmą górniczą pod względem kapitalizacji rynkowej i drugą pod względem rocznych przychodów. W roku 2022 r. firma BHP wyprodukowała 2375 ton uranu, co czyni ją jednym z największych producentów uranu na świecie.

Oprócz uranu, górniczy gigant produkuje również rudę żelaza, węgiel, miedź i nikiel, co oznacza, że inwestycja w BHP nie uzależni inwestorów od przyszłego sukcesu rynku uranu.